פבר' 19

חופשה בשטוטגרט או בוקרשט

בקטגוריה חופשה בגרמניה, חופשה ברומניה

שם המאמר: חופשה בשטוטגרט או בוקרשט
דורג על ידי מוש בתאריך 19.02.13
דירוג המאמר: 4.5

שטוטגרט המרוחקת מישראל מרחק טיסה של כ-5 שעות היא עיר הבירה והגדולה בין ערי מדינת באדן-וירטמברג שבגרמניה. העיר מהווה יעד תיירות עם חשיבות היסטורית וכלכלית. תיירים רבים מגיעים בטיסות לשטוטגרט כדי לבקר בעיר השלישית, אחרי פרנקפורט וברלין, הרב תרבותית ושבה ייצרו את המכוניות הראשונות שיוצרו בגרמניה כמו קרייזלר ופורשה.

שטוטגרט ידועה כעיר שהיחסים הטובים השוררים בין תושבי המקום לבין הזרים הרבים שהגיעו לגרמניה כדי להתפרנס. בניגוד לערים אחרות בהן שורר מתח רב בין שתי קבוצות אלו התושבים בשטוטגרט מתייחסים לזרים בסבלנות ובכבוד.

טיסות לשטוטגרט נוחתות בשדה התעופה השוכן בפאתי העיר הוא במרחק של כחצי שעה ונסיעה בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי מביאה את המגיעים למרכז העיר. העיר היפיפייה שוכנת באחד המקומות המרשימים ביותר בגרמניה כולה והיא מוקפת גבעות ירוקים ויערות גדולים.

בשטוטגרט מספר אוניברסיטאות ומכללות בעלות שם בהן לומדים סטודנטים רבים מכל גרמניה. רמת החיים בעיר מהגבוהות בגרמניה ומחירי השכירות החודשים מגיעים לכמעט כפול מאלה הנהוגים בברלין.

כמו לרוב הגרמנים גם לתושבי העיר יש אהבה גדולה לספורט ובעיקר לכדורגל. בעיר יש קבוצת כדורגל שכבר זכתה חמש פעמים באליפות גרמניה. תיירים, אוהדי הקבוצה, יכולים להגיע בטיסות לשטוטגרט כדי לחוות משרד של הקבוצה בשילוב עם טיולים בעיר ובסביבותיה.

Bucharest, September 2012 by mariosp, on Flickr

לשטוטגרט יש גם תזמורת רדיו סימפונית. היא נוסדה על ידי שלטונות הכיבוש האמריקאית בשנת 1945 והיא ידועה, כמו תזמורות רבות בגרמניה, ברפרטואר של מוזיקה בת ימינו.

בוקרשט, עיר הבירה של רומניה, הפכה ליעד תיירותי בשנים האחרונות מאז התקררו היחסים בין מדינת ישראל וטורקיה שהייתה עד אז ליעד המבוקש ביותר לתיירים מישראל. בחיפוש אחר יעדי תיירות חדשים נמצאת בוקרשט בתחליף ראוי לאיסטנבול ולערים אחרות בטורקיה.

זמן הטיסות לבוקרשט ארוך יותר מאשר הטיסות לטורקיה אבל מה שמציעה העיר מבחינה תיירותית שווה את זמן הטיסה. יש בה אתרים היסטוריים עוד מתקופת המאה ה-15. עד ההפיכה הקומוניסטית בתחילת המאה ה-20 שלטו בה מלכים.

בשנת 1989, בזמן תהליך הפרסטרויקה בברית המועצות, החלו אספות המוניות של אזרחי רומניה, משטרו של צ'אושסקו ומשטרת הסקוריטטה נפלו ורומניה, לאחר קשיים לא מעטים, הפכה לדמוקרטית. מאז שנכנסה רומניה לאיחוד האירופאי החל השגשוג הכלכלי והתרבותי של העיר בוקרשט.

יהודי רומניה תרמו רבות לשגשוג הכלכלי והרבותי של המדינה אולם רובם עלו לישראל לאחר מלחמת העולם השנייה ועם הקמת המדינה. בישראל חיים כיום מספר אומנים ידועים יוצאי רומניה וביניהם השחקנית ליה קניג והקומיקאי והיוצר ננסי ברנדס.
כיום חיים בבוקרשט כשלושת אלפים משפחות. ישנם כמה בתי כנסת בהם יש מנין והם פתוחים מדי יום ויש כאלה שיש להם מנין רק בשבתות ובחגים.

ישראלים רבים, בעיקר סבים וסבתות שנולדו ברומניה, יוצאים עם טיסות לבוקרשט עם ילדיהם ונכדיהם כדי לקיים טיול שורשים בו יוכלו להראות לדור השני והשלישי את האזורים בהם גדלו.

בעבר היה שמה של בוקרשט "פריז הקטנה". לאחר שנים רבות של הזנחה גדולה מהמשטר הקומוניסטי התחילו הרומנים לשחזר ולשפץ את העיר ולהחזיר לה את התהילה, ובכל זאת יש לה, לבוקרשט, מה להציע לתיירים המגיעים אליה.

יש בעיר בית אופרה מרשים ששוחזר ושופץ ומתקיימות בו הופעות וקונצרטים של תזמורות מרומניה ומארצות אחרות. יש בה מוזיאונים וגלריות בתחומי התעשייה התרבות והאמנות. הארכיטקטורה המרשימה, העתיקה והמודרנית זה לצד זה וכן ארמונות מלכים שחלקם שרדו את ההפצצות בזמן מלחמת העולם השנייה וחלקם שוחזרו בדיוק כפי שהיו במקור. מעדוני לילה ומסעדות רבות מאפשרות בילוי והנאה וכן יש בעיר בתי קזינו חוקיים בהם יכולים להמר.

התגובות סגורות