פבר' 20

טסים לשוויץ? אזרחות אוסטרית

בקטגוריה חופשה באוסטריה, חופשה בשוויץ

שם המאמר: טסים לשוויץ? אזרחות אוסטרית
דורג על ידי ריקי בתאריך 20.02.13
דירוג המאמר: 4.5

האזרחות האוסטרית דומה מאד לאזרחות הגרמנית בצורה בה היא מעניקה זכאות. אזרחות אוסטרית מקבלים על בסיס דם, כלומר: אם אחד / שני ההורים הם אוסטרים, ולא וויתרו על הזכות שלהם לאזרחות האוסטרית ו/או לא קיבלו אזרחות שלישית (מעבר לאזרחות הישראלית, שהיא השנייה) – ילדיהם זכאים לבקש אזרחות אוסטרית. העברת האזרחות לצאצאים תקפה רק למי שנולד אחרי 1983. החוק האוסטרי קובע, כי שעזב את המדינה בשל עליית הנאצים לשלטון בגרמניה בשנות ה-30 של המאה ה-20, זכאי לאזרחות אוסטרית גם הוא; לעומת זאת, מי שעזב בין 1950-1983 לא זכאי לקבל אזרחות שכן לא היו תנאי הכרח לעזוב כמו במלחמת העולם ה-2. החוק דומה מאד להסדר ישראל שוויץ ביחס לשנות קבלת האזרחות.

אזרחות אוסטרית לישראלים

מי שאיבד את האזרחות שלו לא יוכל לשחזרהּ. האובדן יכול להיות מהסיבות הבאות: מעבר לאזרחות האוסטרית / ישראלית שיש למבקש, יש לו אזרחות נוספת – למשל שוויצרית, אמריקנית או איטלקית. סיבה נוספת היא התנדבות לצבא (לא גיוס חובה כמו בישראל, אלא התנדבות לגמרי, כמו בארה"ב למשל); מי ששרת בקבע בצה"ל יכול לאבד גם הוא את הזכאות, כי מדובר בהתנדבות לצבא. גם אם המבקש היה / עודנו עובד מדינה בישראל הוא יכול לאבד את הזכאות שלו.

passport pages 20-21 by jonrawlinson, on Flickr

איך מבקשים אזרחות אוסטרית

כדי להתחיל את קבלת אזרחות אוסטרית צריך למלא טפסים בשגרירות. צריך להוכיח כי יש קשר דם אוסטרי במשפחה ויש להוכיח שהמבקש הוא צאצא של האוסטרי המקורי, מנישואים (ולא מחוץ לנישואין, זה חשוב מאד). צריך להוכיח את הולדתו של הסב / אב באוסטריה, יש להוכיח שלא וויתר על האזרחות שלו, לא שירת באף צבא בהתנדבות ולא קיבל אזרחות נוספת על האזרחות הישראלית שלו באף מקרה או זמן שבין 1950-1983. כמובן שיש לקחת בחשבון כי החוק הזה חל רק על מי שנולד אחרי 1983.

התגובות סגורות